MİTHAT TOPLULUĞU

Mithat Giyim 1937 yılında yine aynı yıl Londra Tailor and Cutter Academy’den mezun olan Mithat Gürsoy tarafından kuruldu. Genç Türk Cumhuriyeti’nin diplomalı ilk terzilerinden olan Mithat Gürsoy diktiği modern giysilerle Kıyafet Devrimi’nin öncü uygulayıcılarından olmuştur.

1948 yılında Türk giyim sektöründe efsanevi bir adım olarak nitelenen seri pardösü üretimi ilk defa Mithat Gürsoy tarafından yapılmıştır.

1955 yılında ise konfeksiyon sektöründe ilk radyo reklamı Mithat Pardösüleri için verilmiştir.

1967 yılında Türkiye’den Amerika’ya ilk hazır giyim ihracatı yine Mithat Giyim tarafından yapılmış ve 1971 yılında ihracatta gösterdiği başarı sebebi ile ilk defa İstanbul Ticaret Odası tarafından Mithat Giyim’e altın madalya verilmiştir.

1974 yılında Anonim şirket yapısına kavuşan Mithat Giyim 1980’lerin ortalarında mağazalaşma hızını arttırdı. 1987 yılına gelindiğinde 6.000.000 USD tutarında yıllık ihracat rakamına ulaştı.

1992 yılında ise Mithat Selection markası ile geçmişin gücünü barındırarak gelecek moda kavramlarına da yön vermeyi hedefleyen modern butik mağazacılık anlayışına geçildi.

1995 yılında mağazacılık alanında sektörün ilklerinden olan Miser Müşteri Hizmetleri Tic. A.Ş. kuruldu ve Mithat Selection müşterileri için finansman ve müşteri ilişkileri hizmeti verilmeye başlandı.

2000’li yıllara gelindiğinde Mithat Giyim 100 milyon USD a yaklaşan cirosu ile Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer aldı.

Bugün Mithat Topluluğu bünyesinde 5 şirket ve bir asra yaklaşan geçmişi ile Türk Konfeksiyon Sanayi’nin öncü ve köklü kuruluşlarından biridir.