SOSYAL SORUMLULUK
“Erkek Giyiminin Görsel Dili Kravat” Kitabı

Mithat Giyim, hazır giyim konusunu basit bir sınaî ve ticari bir faaliyet konusu olarak değil, bir yaşam kültürü olarak görmektedir. Giyim kültürü yaşam kültürünün en temel unsurlarındandır. Erkek Giyiminin Görsel Dili: Kravat kitabı ise Mithat Giyim’in artık gelenek haline getirdiği Türk Giyim Kültürü’ne hizmet prensibinin küçük ama önemli bir halkasıdır.

Kravat vazgeçilmez arkadaşı gömlek ile birlikte erkek giyiminin önemli parçalarındandır. Kravat bir erkek için kendi karakterine ve yaşam biçimine atılmış bir imzadır. Uygun bir kravat elbiseye anlam katar. Kötü bir kravat ise elbiseyi yok eder. Kravat hem muhafazakâr hem de modern ve çağdaş olmayı aynı anda başarabilen tek aksesuardır. Kravatın öznel ifadesinden dolayıdır ki, tüm kravatlar birbirinden renk ve desen olarak ayrılır.

Kravat kitabı sadece Türk hazır giyim kültürü için değil, tüm dünya giyim kültürü için değerli ve anlamlı bir eserdir. Tarihin derinliklerinden günümüze alıp getirilen kravat kitabı bu haliyle dünyada nadir görülen örneklerden biridir.